Returnät MvTrainer 2.0
Jag har just varit och tränat målvakter med returnätet MvTrainer 2.0 och jag måste säga att jag är imponerad av produkten! Den känns väldigt stabil, enkel att justera i olika vinklar och lätt att förflytta. Med detta returnät kan du som målvakt, ensam eller i par nöta grepp – och fallteknik i timmar!
Man kan naturligtvis även använda MvTrainer 2.0 i den ordinarie fotbollsträningen också, som extrahjälp vid skott, passningar och inlägg. Nätet kan användas i olika passnings – och/eller avslutningsövningar.
Men eftersom jag främst fungerar som målvaktstränare tycker jag att MvTrainer 2.0 lämpar sig optimalt för just målvakter och målvaktsträning. Du kastar eller sparkar bollen och får tillbaka den precis där du vill ha den. Vill du träna greppteknik är det bara att köra. Vill du träna på teknik på höga bollar, så vinklar du bara nätet så du får tillbaka bollen i höjden. Har du en ”kastsida” du känner att du vill öva mer på så är det bara att nöta på just det.
Som sagt, en optimal och kvalitetsprodukt för målvakter och målvaktsträning!
Beskrivning
Returnät MvTrainer 2.0
-Det absolut bästa och mest prisvärda returnätet på marknaden!”
Steglös ställbar vinkel som gör att bollens returhastighet och höjd enkelt kan justeras
> Robust stålkonstruktion som håller i många år.
> Stor träffyta på 2×2 m
> One Touch övningar for maximal bollkontroll
> 3 års garanti
Målvaktsträning:
Träna greppteknik, fallteknik och inlägg när du vill och var du vill.
Med MvTrainer 2.0 har du alltid en målvaktstränare på plats!
Sagt om MvTrainer 2.0:
Jag använder MvTrainer 2.0 för mina målvakter. När den ordinarie målvaktstränaren inte är på plats,
är MvTrainer 2.0 en utmärkt produkt, där målvakterna kör sina egna övningar och gör sig redo för spel!
MvTrainer 2.0 fungerar även perfekt när jag kör olika avslutningsövningar med min anfallare.Roger Henriksson tränare Lödöse/Nygård
MvTrainer 2.0 är en utmärkt produkt, där du som målvakt, ensam och/eller i par kan nöta in din grepp – och fallteknik i timmar. Jag rekommenderar och använder alltid Mvtrainer 2.0, när jag är ute och tränar barn – och ungdomsmålvakter, för deras teknikutveckling.
Freddie Roth målvaktstränare målvakt.nu